В Миколаєві 19 червня 2018 року відбувся Інформаційний день НАТО

11.07.2018

У зустрічі з першим заступником голови Миколаївської облдержадміністрації В’ячеславом БОНЬ взяли участь Барбора МАРОНКОВА – директор Центру інформації та документації НАТО в Україні; Сергій ДЖЕРДЖ – голова Громадської Ліги Україна-НАТО; Сергій ВЕРБИЦЬКИЙ – полковник, заступник начальника Управління співробітництва з НАТО, завідуючий відділом оборонного-військового співробітництва з НАТО Урядового офісу з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Секретаріату КМУ; Владислав ЛИТОВЧЕНКО – капітан 1 рангу, начальник управління співробітництва з міжнародними безпековими організаціями – заступник начальника Головного управління військового співробітництва та миротворчих операцій ГШ ЗСУ; Олексій КОВАЛЕНКО – капітан 2 рангу, заступник начальника Миколаївського гарнізону (заступник командира Південної Військово-Морської Бази ВМС ЗС України); Наталія СВІДЕРСЬКА – координатор програм, Громадська Ліга Україна-НАТО; Руслан КЕРМАЧ – аналітик, Фонд Демократичні ініціативи ім. Ілька Кучеріва; Володимир ҐЕНИК – журналіст, ГО «Одеський регіональний комітет Україна-НАТО»; Сергій ЯНЧУК  – перекладач, Громадська Ліга Україна-НАТО.

Перший заступник голови Миколаївської облдержадміністрації В’ячеславом БОНЬ сказав: «Курс в НАТО – це один із пріоритетів нашої зовнішньої політики. Але на жаль, розуміння – що таке НАТО? – багато в чому базується на тих міфах, які були в Радянському Союзі масовою пропагандою закладені у голови, мабуть, мого і більш старшого покоління.  Я  розумію, що нашій молоді не вистачає вичерпної інформації про те, що є НАТО, тому я впевнений, що треба говорити про те, що НАТО – це не тільки шлях до колективної безпеки, це в принципі цивілізаційний вибір, шлях до тих цінностей, які сповідують країни-члени НАТО, і це шлях до тих стандартів і до тієї якості життя, яка є в більшості країн-членів НАТО».

В свою чергу в.о. начальника управління інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Олена Іваненко повідомила присутніх на зустрічі, що «За перше півріччя цього року у місцевих ЗМІ біля 1000 публікацій стосовно співпраці з НАТО. Після російської агресії населення усвідомило, куди треба рухатися і тому сприйняття НАТО змінюється. Крім того, у вищих освітніх закладах створено центри євроатлантичної інтеграції. В освітніх закладах проводяться тематичні уроки, лекції, круглі столи – це системна робота, яка потребує динамічності».

Директорка Центру інформації та документації НАТО в Україні Барбора Маронкова сказала: «В 2019-у сповниться 70 років від створення безпекової інституції – НАТО». З її слів, громадяни країн-членів НАТО дещо знають про Альянс і довіряють йому, але й там із громадянським суспільством потрібно працювати. Вона розповіла про інформаційну кампанію, яку проводять у країнах, що входять до блоку, щоб громадяни цих держав глибше розуміли цінності Північноатлантичного альянсу.
«Що ж до України, то, як свідчать опитування, 41—43% українців підтримують членство у НАТО. Це важливий і великий показник. Але потрібно продовжувати працювати, бо в Україні багато стереотипів та міфів стосовно того, що таке НАТО», — зауважила Барбора Маронкова.

Вона наголосила, що Північноатлантичний альянс — це не суто військова організація. Це також і політична організація. Політичні консультації — дуже важлива частина нашої роботи. Ми займаємося і військовими аспектами безпеки, кібербезпекою, енергетичною безпекою, проблемами гібридної війни. Діють також програми для науковців із країн-партнерів НАТО у різних галузях».

Барбора Маронкова додала, що контактні посольства НАТО є в 40 країнах-партнерах Альянсу в усьому світі. Вони змінюються кожних два чи чотири роки. Відповідні рішення приймають у Брюсселі консенсусом. Так, зараз в Україні контактним посольством НАТО є диппредставництво Литви. Раніше цю функцію виконували посольства Канади, Словаччини, Польщі. Із 2019 року діятиме нове контакт-не посольство НАТО, проте, яка саме країна виконуватиме цю місію, наразі не визначено.
Також в Миколаївській ОДА відбувся тренінг «Синергія громадських та урядових інституцій щодо інформування суспільства з питань євроатлантичної інтеграції», який провела Громадська Ліга Україна-НАТО за підтримки Центру інформації та документації НАТО в Україні. У тренінгу взяли участь державні службовці Миколаївської ОДА та військовослужбовці Миколаївського гарнізону.

Під час тренінгу виступив Сергій ВЕРБИЦЬКИЙ – полковник, заступник начальника Управління співробітництва з НАТО, завідуючий відділом оборонного-військового співробітництва з НАТО Урядового офісу з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Секретаріату КМУ. Він розповів про структуру документу Річна національна програма співробітництва України з НАТО. На запитання від аудиторії – який розділ є найважливішим. Відзначив, що всі розділи є важливими для реформування в Україні.
В свою чергу Володимир ҐЕНИК – журналіст, представник ГО «Одеський регіональний комітет Україна-НАТО», розповів про те як Росія намагається дестабілізувати громадську ситуацію в Одесі шляхом посилення інформаційної війни. І те як мешканці Одеси протидіють російській гібридній війні.

Владислав ЛИТОВЧЕНКО – капітан 1 рангу, начальник управління співробітництва з міжнародними безпековими організаціями – заступник начальника Головного управління військового співробітництва та миротворчих операцій ГШ ЗСУ, зазначив, що найбільше допомоги українській армії надають такі країни як США, Канада, Великобританія, Туреччина, Польща, Литва.

Політичний аналітик Фонду «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучеріва Руслан Кермач презентував найновіші соціологічні дослідження. Серед варіантів гарантування  безпеки, який би був для України найкращий, більшість громадян обрала вступ країни до НАТО – 43%. Це найсвіжіші дані громадської думки, які фонд отримав у травні 2018 року. Водночас він зауважив, що впродовж останніх трьох років зростає підтримка позаблокового статусу України (у травневому опитуванні це – 33%) і відзначив доволі високу стійкість підтримки цієї безпекової опції саме в регіонах Сходу, Півдня та Донбасу. Окремо аналітик зробив акцент на громадських настроях в південних регіонах країни, до яких також належить Миколаївщина.

«Якщо громадяни краще знатимуть про наявні і вже активні цільові програми невійськового співробітництва України та НАТО, а це і гуманітарна  сфера,  і  програми освітньої та професійної підготовки, і соціальні програми реабілітації військових, реформи  управління та цивільного нагляду в секторі безпеки і оборони та багато-багато інших проектів, то з високою ймовірністю їхнє ставлення до НАТО поступово  змінюватиметься на краще», – відзначив Руслан Кермач.

На його думку, цільові програми з підвищення поінформованості про НАТО передовсім слід втілювати серед молоді. «Це покоління  вже не навчалося  в радянській школі та не зазнавало цілеспрямованого ідеологічного впливу антинатівської пропаганди, яка мала далекосяжний вплив на ціннісні установки людей», – акцентував Руслан Кермач.

{gallery}foto11072018{/gallery}